wtorek, 29 maja 2012

Książka obrazkowa. Projektowanie książki dla dzieci.

16.07–27.07
opracowanie programu i prowadzenie: Anna Machwic

W trakcie kursu uczestnicy poznają proces tworzenia książki dla dzieci, który mogą wykorzystać w tworzeniu autorskich książek obrazkowych. Każdy uczestnik podejmuje próbę zaprojektowania książki obrazkowej rozplanowanej na 12 rozkładówek, z 4 wykończonymi rozkładówkami, będącymi propozycją ilustracji w książce. 

Anna Machwic
Dyplom z wyróżnieniem, seria plakatów o treści społecznej, w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2002 roku, pod kierunkiem prof. Romana Kalarusa. W 2010 roku uzyskała stopień doktora sztuki, promotor prof. Tomasz Jura, projekt publikacji INC.ja – znaki globalne. Obecnie pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta w pracowni Ilustracji i Rysunku Użytkowego. Zajmuje się projektowaniem graficznym, plakatem, rysunkiem satyrycznym. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą prezentując głównie instalacje site-specific, plakat, rysunek satyryczny. Od 2008 roku organizuje międzynarodowy konkurs Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci. Współpracuje z instytucjami, wykładowcami, wydawcami, ilustratorami zajmującymi się projektowaniem dla najmłodszych czytelników. 


Program:
dzień 1
wykład: „Wprowadzenie do projektowania książek typu »picture book«”
ćwiczenie: analiza budowy książki dla dzieci na podstawie przykładów książek publikowanych. Omówienie pomysłu na książkę.
dzień 2
wykład:
„Różne tematy podejmowane w książkach dla dzieci”
ćwiczenie: praca nad tematem książki, badanie tematu, zbieranie referencji, wstępne szkice
dzień 3
wykład: „Różne typy bohaterów w książkach dla dzieci, budowanie bohatera”
ćwiczenie: praca nad scenaruszem książki, wstępny storyboard
dzień 4
wykład: „Budowanie narracji obrazem”
ćwiczenie: zatwierdzenie scenariusza / projektowanie głównego bohatera
dzień 5
wykład: „Różne media używane w ilustracji”
ćwiczenie: projektowanie kompozycji poszczególnych rozkładówek książki, storyboard
dzień 6
wykład: „Styl w ilustracji”
ćwiczenie: projektowanie bohatera w różnych ujęciach
dzień 7
wykład: „Rynek wydawniczy”
ćwiczenie: projektowanie kompozycji poszczególnych rozkładówek książki, zaawansowany storyboard oraz szukanie formy gotowej ilustracji
dzień 8
wykład: „Konkursy dla ilustratorów”
ćwiczenie: opracowanie graficzne książki: scenariusz rozrysowany na 12 rozkładówkach w formie szkiców kompozycyjnych, w tym 4 rozkładówki w formie ilustracji, będących propozycją rozwiązania graficznego książki
dzień 9
wykład: „Typografia w książkach dla dzieci”
ćwiczenie: wstępne opracowanie typografii, projekt okładki, wyklejki, strony tytułowej
dzień 10
zadanie: przygotowanie makiety książki, podsumowanie

Narzędzia i materiały, jakie należy przynieść na warsztaty:
Uczestnicy warsztatów mogą korzystać z komputerów osobistych z oprogramowaniem graficznym; zadania można wykonywać manualnie, jak również przy pomocy komputera. Należy przynieść: różne rodzaje papierów, różne materiały do rysowania, wycinania, klejenia, rózne narzędzia rysunkowe i malarskie – według preferencji uczestnika warsztatów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz