wtorek, 29 maja 2012

Plakat

02.07–13.07
opracowanie programu i prowadzenie: Monika Starowicz, Michał Sitek

Dwutygodniowe warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników ze sztuką, historią i procesem powstawania plakatu. Każde poruszane zagadnienie i ćwiczenie będzie poprzedzone wykładem wprowadzającym. 


Monika Starowicz
absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; dyplom w pracowni projektowania graficznego prof. Romana Kalarusa (2000). Od 2002 r. pracuje jako asystentka prof. Romana Kalarusa w pracowni projektowania plakatu na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia, a także prowadzi wraz z Michałem Sitkiem pracownię projektowania plakatu na studiach zaocznych w katowickiej ASP. Zajmuje się projektowaniem graficznym – przede wszystkim plakatem autorskim, grafiką, ilustracją i malarstwem. Stale współpracuje z kolekcjonerami i galeriami współczesnego plakatu (m. in. Galeria Plakatu Kraków Krzysztofa Dydo, berliński Pigasus). Bierze udział w licznych krajowych i światowych wystawach i przeglądach sztuki plakatu.

Michał Sitek
dyplom na temat ”Psy” – cykl grafik w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w roku 2009, na kierunku grafika, specjalność: grafika warsztatowa, w pracowni wklęsłodruku pod kierunkiem prof. Jana Szmatlocha. Jest również absolwentem PWSZ w Raciborzu z 2006 r. Obecnie pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku instruktora w pracowni projektowania plakatu autorskiego prof. Romana Kalarusa oraz z adj. dr Moniki Starowicz w pracowni projektowania plakatu na studiach w systemie zaocznym. Współpracuje z Galeria Plakatu Polskiego Krzysztofa Dydo w Krakowie, Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Hospicjum Cordis w Mysłowicach, Kołem naukowe Meritum UJ w Krakowie. Zajmuje się grafiką tradycyjną, fotografią, projektowaniem plakatu autorskiego, projektowaniem graficznym, muzyką. Jest autorem opracowań graficznych, wielokrotnym uczestnikiem wystaw, oraz Biennale plakatu w kraju i za granicą.

Program:
dzień 1
wprowadzenie: prezentacja pracowni i twórczości prowadzących
wykład: „Polska szkoła plakatu“
Problem litery w plakacie, własny podpis.
ćwiczenie: wykonanie kompozycji literniczych
dzień 2
Problem tła w plakacie.
ćwiczenie: wykonanie kompozycji „Tło – litera“
dzień 3
Problem formy w plakacie.
ćwiczenie: wykonanie kompozycji „Tło – litera – forma“
dzień 4–5
wykład: „Wprowadzenie do plakatu o tematyce społecznej – ideowej“
problem projektowy będzie obejmował zagadnienia z dziedziny: polityki, ekonomii, ekologii, praw człowieka, oraz sytuacji socjalnej.
ćwiczenie: wykonanie plakatu, lub cyklu plakatów, na powyższe tematy
dzień 6–7
wykład: „Wprowadzenie do plakatu o tematyce kulturalnej“
temat zajęć obejmować będzie, plakat filmowy, teatralny, oraz muzyczny.
ćwiczenie: wykonanie plakatu, lub cyklu plakatów, na powyższe tematy
dzień 8–9
wykład: „Wprowadzenie do plakatu reklamowego na podstawie wybranych przykładów“
ćwiczenie: stworzenie plakatu reklamującego instytucję prywatną lub państwową. Próba zaprojektowania znaku firmowego danego miejsca, lub instytucji. Wykonanie plakatu, lub cyklu plakatów, obejmujących powyższe zagadnienia.
dzień 10
indywidualny przegląd materiałów, zaprojektowanie planszy z wybranymi pracami, podsumowanie zajęć

Bibliografia:
„Monography of Michal Batory”
„Mistrzowie Plakatu – Lech Majewski”
„Polski Plakat Filmowy – 100 lecie kina w Polsce”
„22 Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach”
„23 Biennale Plakatu Polskiego w Wilanowie”

Narzędzia i materiały, jakie należy przynieść na warsztaty:
Kursanci powinni zaopatrzyć się we wszelkie narzędzia graficzne i malarskie (szkicowniki, brystole, kolorowe papiery, czasopisma, folie samoprzylepne, nożyczki, klej, farby, tusz, markery, pisaki, kredki, ołówki). Mile widziane również komputery osobiste z niezbędnym oprogramowaniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz